A pandémia időszaka nem múlt el nyomtalanul a vendéglátás világában sem. Előtte 45 ezer vendéglátóhely üzemelt hazánkban, jelenleg mindössze közel 39 ezer hely érhető el. A bezárások nemcsak a járványra és a korlátozásokra vezethetők vissza, hanem az infláció és a megnőtt energiaköltségek is jelentős szerepet játszottak a kialakult helyzetben. Most ott tartunk, hogy 2023-ban közel 1000 vendéglátóhely zárt be, ebből 500 étterem, gyorsbüfé és büfé.
Infláció és energiaárak
A vendéglátásban tapasztalható leépülés több tényezőre vezethető vissza. A bezárt vendéglátóhelyek leginkább az élelmiszerárak és az energiaköltségek jelentős növekedése miatt döntöttek úgy, hogy nem folytatják. Ugyan mindenkinél szóba került az áremelés, de a piac csak egy bizonyos mértékű emelést képes tolerálni a jelenlegi körülmények között. Tény, hogy a még elfogadhatónál magasabb emelések lennének szükségesek ahhoz, hogy az üzemelés költségei finanszírozhatók legyenek. Nem véletlen, hogy a kocsmák, zenés szórakozóhelyek, büfék és éttermek között is szép számmal találhatunk olyat, amely bezárta kapuit. Még olyan neves kávézók és cukrászdák is az áldozatai a kialakult rendszernek, amikről nem is gondoltuk volna.
Újratervezés
A bezárt vendéglátóhelyek természetesen maguk után hozzák sokaknak a munkaerő-piacra történő kikerülését. A vállalkozói létből nem feltétlen egyszerű áttérni alkalmazotti státuszba, főleg akkor, ha már évtizedek óta vendéglátóhelyet üzemeltetett az illető. Az alkalmazottak is megjelentek a munkaerő-piacon, ám a szakirányban történő elhelyezkedésüket tovább nehezítik a bezárt vendéglátóhelyek.
Sok múlik a versenytársak jelenlétén is!
Nincsenek könnyű helyzetben azok sem, akik most gondolkodnak vendéglátóhely nyitásán. A menüs rendszerrel dolgozó éttermek iránt még mindig mutatkozik kereslet. A kisebb városokban ezt az sem írja felül, ha viszonylag szűkös kínálattal állnak rendelkezésre. Az idősek ellátásában, a napi étkezést menü kiszállítással tervezők akár A és B menü között is találhatnak ízlésüknek megfelelőt, főleg akkor, ha az adott településen, városban nincs más, megfizethető opció. A tényleges üzemelés tehát attól is függ, hogy milyen környezetben kíván boldogulni a vendéglátóhely tulajdonosa. A nagyvárosokban viszont nem számítanak ritkaságnak a bezárt vendéglátóhelyek. Itt a kiélezett verseny is hozzájárul ahhoz, hogy lemorzsolódnak azok, akik nehezen adaptálódnak a megváltozott viszonyokhoz, vagy egyszerűen anyagilag nem képesek követni a megnőtt költségvonzatot.