Az általános egészségi állapot alapvetően határozza meg a jó közérzetet. Amíg fiatal az ember, addig azt gondolja, semmi nem árthat neki. Az éjszakázások és az alkoholfogyasztás azonban harminc felett már igencsak meghatározza a testi állapotot. Az évek múlásával jelentkezik a derékfájás, a frontérzékenység, az ízületi panaszok. A modern életvitel, a kevés mozgás és a városi életvitel következtében azonban ezek akár fiatalabb korban is megnehezíthetik a mindennapokat.
Le a súlyfelesleggel!
Természetesen nem mehetünk el a mozgáshiányból, az egészségtelen táplálkozásból és az ülő életmódból eredő súlyfelesleg mellett sem, ami hamar megágyazhat a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, az inzulinrezisztenciának, vagy rosszabb esetben a cukorbetegségnek. Az életmódváltás első lépései kapcsán nem szükséges az újévi fogadalmakra hagyatkozni. Sőt, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez utóbbiak rendszerint nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket.
Az életmódváltás első lépései: kezdd a konyhában!
A döntés bármikor megszülethet benned. Innentől fogva pedig nincs más feladatod, mint átalakítani szokásaid. Néha csak azon múlik a siker, hogy milyen alapanyagokkal töltöd fel a konyhát, a hűtőt. Ha nincs otthon finomított liszt és cukor, akkor biztosan nem is fogod használni azokat. Érdemes kipróbálni a dobozolást, és akár két-három napra előre főzni, így mindig lesz valami, amit magaddal tudsz vinni az irodába. Az összetevőket Te magad válogatod össze, ezzel akár a plusz kilók ellen téve.
Fokozatos testedzés
Az életmódváltás első lépései között a testmozgás is hasznos, ha helyet kap. Nem kell azonnal komoly súlyzós edzésekre gondolni. Eleinte az is elég, ha eljársz sétálni, és a lift helyett a lépcsőt választod. Beszerezhetsz néhány hasznos otthoni fitness eszközt, így például jóga szőnyeget, fitness labdát, kézisúlyokat. A saját testsúlyos mozgásformák, gyakorlatok hozzászoktatnak a terheléshez, de ne feledkezz el a friss levegőről sem. A kirándulás, természetjárás szintén támogatja immunrendszered és állóképességed. Minderre nagy szükség van akkor, ha egyébként a nap nagy részét PC előtt töltöd.
A testi egészség mellett a mentális kikapcsolódás is figyelmet érdemel. Egy jó könyv segít magad mögött hagyni a napi feszültséget és a határidőkkel kapcsolatos stresszt. Más világba kalauzol el, miközben fejlődik szókincsed, és talán megoldást találhatsz egy-egy problémára. A természet közelsége szintén gyógyír minden bajra, de könnyen lehet, hogy a jóga, vagy a sport lesz az, ami segít feltöltődni.