A kormány családpolitikájának egyik központi eleme a lakáshoz jutás elősegítése, ám a gyakorlatban jelenleg úgy tűnik, ez a CSOK változásaival összefüggésben egyre nehezebb lesz. A városi ingatlanvásárlást az is megnehezíti, hogy a négyzetméterárak elképesztő mértékben nőttek, és egyelőre még mindig a kínálati-piac uralja a területet.
Fiataloknak tényleg könnyebb?
A tapasztalatok szerint az ingatlan vásárlás hitelből a leginkább megvalósítható a fiataloknak, de nem ritka az sem, hogy csak a harmincas években jutnak el a családok oda, hogy be tudják vállalni a hitelfelvétel nehézségeit. Hitelintézetenként eltérő, hogy milyen jövedelmet és önerőt várnak el a hitelbírálat eredményességéhez.
Ingatlan vásárlás hitelből – Vidék vagy nagyváros? Ez itt a kérdés!
A kamatplafon ellenére sem észlelhető egyelőre, hogy az adásvételek száma megugrott volna. A fűtési szezon persze rásegít arra, hogy a háztartások óvatosabban bánjanak a költekezéssel. A gazdasági kilátások sem támogatják a jövőbe vetett bizalmat. Ugyan az infláció tényleg elérhette az egyszámjegyű összeget, de a gyakorlatban ennek tényleges előnyeit sajnos még nem igen vesszük észre. A nagy áruházláncoknál még mindig olcsóbban be lehet vásárolni, mint a kisboltokban. Autó hiányában, vagy például a kistelepülésen elhelyezkedő ingatlanból kifolyólag azonban nem mindenki engedheti meg magának, hogy a bevásárlásait a kedvező akciókat kínáló üzletekben intézzék. Ilyenkor maradnak a még meglevő kisboltok és az általuk biztosítani tudott árak.
Az ingatlan vásárlás hitelből számos kérdést vet fel. A családalapítás előtt álló fiataloknak mindenképpen érdemes a CSOK rendszerében gondolkodni, de az sem mindegy, hogy hol képzelik el jövőjüket. A home office, a saját vállalkozás nagymértékben megkönnyíti a helyszínválasztást. Abban az esetben viszont, ha a munkavállalás nagyvároshoz kötődik, akkor korántsem biztos, hogy sikerül kihasználni a kedvezőnek hirdetett lehetőségeket.
Kiugróan magas ingatlanárak a jellemzők
Az ingatlanpici kereslet csökkenését az inflációs helyzet, a reálbérek csökkenése és az élelmiszerek árának hatványozott emelkedése egyaránt okozhatja. Alapvetően elmondható, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben a vásárlás sokszorosan meggondolandó, főleg akkor, ha nem áll ehhez rendelkezésre elegendő önerő. Egyelőre nem pukkant ki az a bizonyos ingatlanlufi, sőt, az albérletek árai is egyre emelkedni látszanak.