Már tavaly év végén döntés született a bérminimumokról. Ennek alapján a havi bruttó minimálbér 266 800 forint, nettója pedig 177 422 forint. A garantált bérminimum bruttó 326 000 forint, nettója 216 700 forint. Amennyiben családi adókedvezmény, vagy egyéb kedvezmények érvényesíthetők, akkor a nettó összeg természetesen emelkedhet.
Munkabérek alakulása Magyarországon – a reálbérek még mindig infláció-függők
Az érintettek többféle adókedvezményben is részesülhetnek. Talán a legnépszerűbb a 25 év alattiak és a 30 év alatti anyák SZJA-mentessége. Az első házasok és a családosok szintén jobb helyzetben vannak, de a négy vagy több gyermekes anyák adóalap-mentességével is érdemes számolni. A nagy kérdés viszont az, hogy mire elég ez ma Magyarországon. Tényleg ér valamint a minimálbér emelése, vagy ez is csak egy újabb látszatintézkedés annak érdekében, hogy kevésbé legyen érezhető az Európa-bajnok infláció? Bár kétségkívül sikerült a 2023-as év végén egyszámjegyűre letörni az inflációt, de az éves infláció így is 17%.
A keleti országrészben keresnek a legrosszabbul
A munkabérek alakulása Magyarországon nagyrészt attól is függ, hogy milyen területen tevékenykedsz, és az ország mely régiójában vállalsz munkát. Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a keleti és a nyugati országrész közötti bérkülönbségek akár több százezer forintra is tehetők. Hasonló a helyzet a főváros és a vidéki települések, kisvárosok összehasonlításakor. Ennek kapcsán az is figyelmet érdemel, hogy egyáltalán milyen munkalehetőségek állnak rendelkezésre. Ugyan az ingatlanárak a kistelepüléseken megfizethetők, de ezért cserébe a szolgáltatások elérhetetlensége és a csekély számú munkavállalási lehetőség jár majd a mindennapokkal.
Még mindig népszerű a home office!
Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy valamelyik nagyváros agglomerációjában élsz, akkor az ingázás a kézenfekvő megoldás. A home office még mindig kedvelt, és egyre többen szeretnének otthonuk nyugalmából tevékenykedni, viszont sok esetben ez a vállalkozói lét kiszámíthatatlanságával jár együtt. Persze felmerül a kérdés, hogy minek vállalkozik az, aki nem tudja kiszámíthatóvá tenni a bevételeit. A dolog nem ennyire egyszerű, hiszen mint a KATA szigorításával kapcsolatban megtapasztalhattuk, a jogszabályok akár egyik napról a másikra gyökeresen megváltozhatnak.
Megélhetési hitelfelvétel?
Ilyen jogi környezetben az anyagi biztonság és a megtakarítások kiemelt figyelmet érdemelnek. Tény viszont, hogy a magyarok 40%-a semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, és tulajdonképpen hónapról-hónapra él. Sőt, az sem megy ritkaságszámba manapság, ha a hitelintézetek ajánlataival már a havi megélhetési költségeket igyekeznek az érdeklődők finanszírozni.
Ez a jelen. 2024-től mindenki valami jobbat vár, aztán majd kiderül, mit hoz a gyakorlat – és persze az uniós pénzek, valamint a kormányzati politika.