Az utóbbi években tapasztalható, jelentős infláció tükrében egyre gyakrabban felmerülő kérdés, vajon a nyugdíjbiztosítás, vagy valamilyen más forma a kellően biztonságos eszköz időskori megtakarításaink védelmére.
Ezt a témakört érdemes alaposan körbejárni, hiszen az öngondoskodási formák széles választéka áll a rendelkezésünkre, így egyáltalán nem mindegy, pontosan milyen kondíciókkal rendelkező alternatíva mellett tesszük le a voksunkat. Egy dolog azonban biztos, mégpedig az, hogy a gondtalan passzív éveink sorsa elsősorban a saját kezünkben van. Azok számára ugyanis, akiknek még évtizedek vannak hátra a nyugdíjig, aligha lesz majd elegendő az állami juttatás, így egy nyugdíjbiztosítás, netán egy ÖNYP, vagy épp NYESZ megléte kulcsfontosságú jelentőséggel bírhat. Ugyanakkor alapos mérlegelést kíván annak meghatározása, hogy a biztosítói, a pénztári, vagy a banki módozattal járunk-e a legjobban, sok esetben ugyanis egy olyan kombinált portfólióval érhetjük el a kívánt eredményt, amiben többféle konstrukció is megtalálható.
Okkal ennyire népszerű a nyugdíjbiztosítás
Alapvetően bármilyen típusú megtakarításra tekinthetünk nyugdíjcélú öngondoskodási formaként, hiszen általában kizárólag rajtunk múlik, milyen célra használjuk majd a felhalmozott összegeket. Ugyanakkor az is vitathatatlan, miszerint egyes módozatok olyan előnyökkel rendelkeznek, amelyeknek köszönhetően kiemelkednek a kínálatból. Kiváló példája ennek a nyugdíjbiztosítás, ami tulajdonképpen egy megtakarítási opcióval bíró életbiztosítás. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha a futamidő alatt velünk történik valami, akkor az addig felgyülemlett megtakarítást a megjelölt kedvezményezett gyorsan, a hagyatéki eljáráson kívül megkaphatja. Nem is igényel különösebb magyarázatot, mekkora segítséget jelenthet ez szeretteinknek ebben a nehéz időben. Ugyancsak hatalmas könnyebbséget ad, hogy a biztosítói forma esetében nem kell aggódnunk a későbbiekben – szinte biztosan – bekövetkező korhatár emelésektől. Itt ugyanis a kifizetés dátuma a szerződéskötéskor érvényben lévő időponthoz kötött. Bizonyos feltételek teljesülése és megfelelő hosszúságú futamidő esetén ráadásul a megtakarítás teljességgel adómentes is, így az egyéb levonásoktól sem kell tartanunk. Mindemellett azt se felejtsük el, miszerint a nyugdíjbiztosítás egyike annak a három öngondoskodási formának, amikre adójóváírás formájában állami támogatást vehetünk igénybe. A biztosítói konstrukció vonatkozásában ez évi 130 ezer forint pluszt jelenthet, összességében pedig akár 280 ezer forinttal is több maradhat a zsebünkben egy precízen összeállított megtakarítási portfólió alkalmazásával.
A nyugdíjbiztosítás és az infláció – hogyan védjük magunkat?
Amikor befektetésről, megtakarításról van szó, akkor megkerülhetetlen kérdést jelent a pénzromlás. Szerencsére az infláció negatív hatásai aránylag könnyedén kivédhetők a nyugdíjbiztosítás segítségével. Egyfelől dönthetünk úgy, hogy a befektetési egységekhez kötött (úgynevezett unit-linked) módozatot használjuk, ennél ugyanis kifejezetten magas kamatok is elérhetők. Ha alacsonyabb a stressztűrő képességünk, vagy egyáltalán nem kívánunk menet közben pénzügyi döntéseket hozni, akkor a garantált hozamú alternatíva is megfelelő lehet. Amennyiben arra számítunk, hogy a jövőben a forint folyamatosan gyengülni fog, akkor az euróalapú nyugdíjbiztosítás lehetőségével is érdemes számolnunk, hiszen ennél is megkapjuk a jóváírást, ám az elszámolás már euróban történik. Jól látszik tehát, hogy több lehetőség közül is választhatunk, ezért mielőtt határoznánk, mindenképpen konzultáljunk egy független pénzügyi tanácsadóval.