Amennyi negatívumot hallani az egészségügyről és annak leépüléséről, úgy elfelejtjük azt, hogy már hazánkban is elérhető a robot asszisztált műtét. A robotsebészet Magyarországon 2022 januárjában indult hódító útjára, ma már több budapesti és vidéki kórházban is van lehetőség a speciális eszközzel műtéteket végezni. A nőgyógyászat, a fül-orr-gégészet és az onkológia területe már egyértelműen érintett, a cél pedig az, hogy szinte minden sebészeti területen bevessék a korszerű technológiát.
Életmentő műtétek
Ha műtétre van szükség, – legyen az bármilyen típusú -, a legtöbben félelemmel nézünk a dolog elébe. Nyilván, megnyugtató, hogy az altatásnak köszönhetően semmilyen emlék nem marad és a fájdalommal sem kell számolni, viszont a tudat igencsak megnehezíti, hogy az ember rászánja magát a beavatkozásra. Persze vannak helyzetek, amikor mindez nem kívánságműsor, hanem az élet megmentése a cél.
Tervezett, robot asszisztált műtétek
A tervezett műtétekre komoly várólistákkal lehet számolni hazánkban, és egyelőre nem állíthatjuk, hogy a robot asszisztált műtét jelenti a leggyakrabban használt opciót. A gyakorlatban az egyszerűbb esetekben a hagyományos műtétek, vagy a minimál invazív laparoszkópos technológia alkalmazása jelentheti a szintén biztonságos megoldást. Apropó, biztonság! Te mennyire bíznál meg egy gépben akkor, ha szakember helyett a speciális karok végeznék az eljárást? Fontos tudni, hogy a robot asszisztált műtétek mögött is szakemberek állnak. A megfelelő számban történő képzés kiemelt jelentőséggel bír a robot asszisztált műtétek még nagyobb számban történő elvégzéséhez.
A kérdés valahol visszavezet a mesterséges intelligencia és az ember közötti különbségekre, a gép és az emberi lény kiszámíthatóságára. Még akkor is így van ez, ha nem konkrétan a sebész áll a műtőasztal mellett, hanem speciális megoldással irányítja a gépet. Csak az tévedhet, aki dolgozik is. Előszeretettel hangoztatjuk ezt a mondatot. De mi a helyzet akkor, ha az emberi élet a tét? Nem véletlen teszik magasra az orvosok, sebészek számára a mércét a képzési folyamatban. Ez az a terület, ahol nem lehet tévedni. Tény ugyanakkor, hogy a műhiba perek és a kórházi fertőzések száma azt mutatják, igenis előfordulhat, hogy máshogy sülnek el a dolgok, mint kellene.