Az ingatlanpiacon jelenleg uralkodó helyzet nem tartható sokáig. Az adásvételek száma jelentősen csökkent, ez pedig szoros kapcsolatban áll a gazdasági helyzettel, az elmúlt év elképesztő inflációs adataival. Az ingatlanvásárlási kedvet természetesen a hitelkamatok emelkedése sem hozta meg. Mi várható a kamatplafon bevezetésétől és a megújult családtámogatási rendszertől? Tényleg helyreáll a piaci egyensúly, vagy még inkább elszállnak az ingatlanárak?
Értékesítés helyett bérleti célú hasznosítás?
Senki sem szeretne áron alul megszabadulni az ingatlanjától, pláne akkor nem, ha a lakhatásra egyéb lehetőség is létezik. A gyakorlatban leginkább az öröklött ingatlanok jelentik a megoldást, hiszen így a család plusz tulajdonjogra tehet szert, és akár albérleti célra használhatják ki a benne rejlő anyagi lehetőségeket. Bár a minimálbért már tavaly év végén emelték, és az infláció üteme is lassulni látszik, de a tényleges megélhetést illetően ez még nem számít egyértelműen jó hírnek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a megélhetés a nyugdíjasokon felül is sokaknak jelent nehézséget. A lakosság legalább 40%-a nem rendelkezik semmilyen megtakarítással, de az sem ritkaság, hogy mindössze néhány hónapig tudnák finanszírozni a megélhetést egy esetleges állásvesztés esetében. A helyzet tehát korántsem számít jónak, főleg akkor, ha a lakhatást albérletben képzeljük el egy ideig.
Cél a kivárás?
Az ingatlanárak emelkedése és a még mindig drága hitelek gyakran terelnek a kivárás, vagy a kényszerből választott albérlet irányába. Az egyetemi városokban 150 ezer forint alatt biztosan nem lehet albérletet találni, a fővárosban pedig inkább 200 ezernél indulnak a bérleti díjak. Ebben természetesen még nincsen benne a rezsiköltség és a gyakran horror közös költség díja. Az energiaárak emelkedése a háztartások kiadásaira is rányomja a bélyegét, albérletben pedig nem engedheti meg magának az ember, hogy néhány napot csúszik a befizetéssel.
Míg a nagyvárosokban és Budapesten minden korábbinál szélesebb albérlet kínálattal találkozni, addig vidéken éppen ellenkező a helyzet. Ha a szükség úgy hozza, hogy költözésre kerül sor, és az albérlet a megoldás ideig-óráig, akkor korántsem biztos, hogy azonnal talál is az ember megfelelő lehetőséget. Az áraknál érdemes a kaució költségeivel számolni, és persze az sem mindegy, számlaképes-e a tulajdonos, a biztonságot nyújtó közjegyző előtti szerződéskötésre van-e mód.