Az állandóan jelen levő feszültség nemcsak rossz közérzetet okoz, hanem pszichoszomatikus betegségek kialakulását is maga után hozhatja. Vajon kikerülhető a stressz a mindennapokban, vagy óhatatlanul találkozunk vele a munka, a magánélet, az anyagiak összefüggéseiben? Milyen módszerekkel támogathatod idegrendszered? Hogyan hozhatod ki magadból a legtöbbet úgy, hogy közben a feszültséget is sikerül elengedned? Cikkünkben ilyen kérdéseknek járunk utána.
Főszerepben az adaptogének
Egyre többen ismerik és keresik azokat a természetes alapanyagokat, amelyek a testi és a lelki egyensúly megteremtésében segítenek, mégsem tompítanak el. Az ashwagandha az érzelmi egyensúly mellett a szükséges energiáról is gondoskodik. Míg a rózsagyökér a szellemi funkciókat javítja, addig a ginzeng fizikailag is aktívabbá tesz. A maca gyökérből készített maca por igazi nagyágyúnak számít a feszültségoldásban és a teljesítményjavításban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a stressz rengeteg energiát elvesz az embertől. Az adaptogének hatalmas előnye tehát abban mutatkozik meg, hogy energiával látnak el, és közben nyugodtabb is leszel tőlük.
Stressz ellen természetesen: étrend-kiegészítők
Észrevetted már, hogy ha odafigyelsz a megfelelő mennyiségű magnézium és B-vitamin bevitelre, akkor nyugodtabbnak érzed magad? A legtöbben ezek hiányát veszik észre. Az idegrendszer optimális működését és a fáradtság csökkentését egyaránt elérheted a magnéziumot és B-vitaminokat tartalmazó táplálékkiegészítők rendszeres fogyasztásával. Érdemes próbát tenni a D-vitamin, az Omega-3 zsírsavak étrendedbe illesztésével is.
Pihenés, alvás
A túlfeszített élettempó ellen sokszor elegendőnek bizonyul az, ha időt adsz magadnak a pihenésre. Aludj elegendőt, jó minőségben. A légzőgyakorlatok is sokat segíthetnek akkor, ha hirtelen kell valamilyen stresszhelyzettel megküzdeni. Számolj 4-ig, amíg az orrodon levegőt veszel, újabb 4-ig, míg bent tartod. A levegő szájon át történő kifújása további 4-ig számolást igényel, majd ezt a 3 lépést legalább 5 percen át érdemes gyakorolni. Az eredmények magukért beszélnek, próbáld ki!
Orvosi segítség a krónikus stressz ellen
A stressz ellen természetesen sokat tehetsz, de előfordulhat, hogy a folyamatos készenlétben állás, az adrenalin által elöntött szervezet már önmagát károsítja a magas pulzussal, a szívbetegséggel, az étkezési zavarokkal, az állandó fejfájással, az emésztőrendszeri zavarokkal, vagy például a pattanások kialakulásával. Ilyenkor érdemes orvosi segítséget kérni, és attól sem kell megijedni, ha a stressz ellen természetesen nem sikerül megtalálni a megoldást. Néha tényleg a nyugtató, az antidepresszáns jelenti a kiutat.