A magas vérnyomással küzdők sokszor tartanak alapvetően az edzéstől, hiszen az aktív testmozgás még magasabb értékeket produkálhat. Tény ugyanakkor, hogy a mozgás elhanyagolásával plusz kilók kúsznak fel, ez pedig egyfajta ördögi körként további szív- és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. Érdemes tehát az egészségi állapotnak és az edzettségnek megfelelő mozgást beiktatni a mindennapokban. Ez lehet fél óra séta, de számos egyéb lehetőség is adódik azoknak, akik kíméletesen, mégis hatékonyan szeretnék átmozgatni testüket.
Figyelj a pulzusra!
A mozgás magas vérnyomással leginkább a pulzus tekintetében érdemel figyelmet. Az okosórák segítségével már könnyedén figyelemmel követhető az aktuális pulzus. Az optimális értéket pedig úgy számolhatod ki, ha 180-ból kivonjuk az életévek számát. Efölé nem szabad egészséges embernél sem mennie a pulzusnak. Magas vérnyomással a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása az elsődleges, s csak utána kerülhet szóba a rendszeres sport elkezdése.
A test jelez!
A magas vérnyomás állapot, ami általában életünk végéig elkísér. A jól beállított gyógyszeres kezeléssel normál értékeket mérhetsz, így egyensúlyban tudhatod egészséged e szegmenség. Minimálisan emelkedett vérnyomásnál gyógyszer nélkül is lehetséges az értékek csökkentése fogyással, életmódváltással, természetes stresszcsökkentő készítmények alkalmazásával. Fontos azonban, hogy rendszeresen ellenőrizd értékeid, hiszen a magas vérnyomásra nem véletlen tekintenek „csendes gyilkosként”. Néha tüneteket sem mutat, vagy egyszerűen nem gondolunk arra, hogy a vérnyomás lenne a felelős a rossz közérzetért.
Ha a mozgás magas vérnyomással történik, és nincs nálad a pulzus mérésére alkalmas eszköz, akkor is figyelj tested jelzéseire. A szédülés, a fejfájás, a nehézlégzés és a kipirosodott arc akár hányingerrel is járhat. Ilyenkor mindenképp állj le, és legközelebb valami más mozgásformával próbálkozz. Az úszás, a séta, a gimnasztikai labdával végzett gyakorlatok mellett a saját testsúlyos edzés is hasznos lehet. Ez utóbbi alkalmával figyelj az intenzitásra, és ha még egyáltalán nem vagy edzett, akkor könnyített gyakorlatokkal indulj, figyelve tested és pulzusod jelzéseire. A kíméletesség nem gyengeség, sokkal inkább elővigyázatosság. Lassan, de biztosan fejlesztheted állóképességed és erőnléted, ennek pedig általános egészségi állapotod is előnyeit látja majd.